Brýlová skla

Firma Dr. Optik nabízí brýlová skla a brýlové plastové čočky od dvou největších světových společností (OmegaRodenstock). Pro laika je výběr brýlových čoček jednoduše řečeno jednou velkou neznámou. Od toho jsme tu my, Vaše oční optika, abychom Vám poradili ve výběru těch nejvhodnějších brýlových čoček pro Vaše oči a efektně zkombinovali výběr obrub s výběrem brýlových čoček a s Vámi požadovanou cenou.

Brýlové čočky lze z hlediska použitého materiálu rozdělit na plastové a minerální. Minerální brýlová čočka je nejjednodušším a nejklasičtějším provedením vůbec, jedná se o klasickou skleněnou čočku. Je charakteristická vyšší hmotností a vyšší náchylností k rozbití. Mezi její výhody rozhodně patří vysoká odolnost proti poškrábání. Doporučujeme spíše tedy k domácímu nošení, ale v žádném případě ne k celodennímu nošení.

Naproti tomu pro denní použití jsou nejčastěji využívány plastové brýlové čočky, které jsou díky materiálu charakteristické nižší hmotností (ve srovnání s minerálními čočkami až o 40 %). Jsou prakticky nerozbitné a mnohem bezpečnější než čočky minerální. Vykazují ale vyšší náchylnost k poškrábání tzv. povrchovému opotřebení. Plastové čočky lze však pořídit v tvrzené variantě, která významně přispívá k jejich vyšší odolnosti a prodlužuje jejich životnost. Moderní plastové čočky jsou vhodné pro každodenní nošení.

Druhá varianta dělení brýlových čoček je dle činnosti, ke které brýle využíváme. Rozlišujeme jednoohniskové, bifokální a multifokální čočky. Jednoohniskové čočky jsou vhodné pro nositele, kteří potřebují brýle pouze na dálku nebo na čtení. Představují brýlové čočky s jedinou optickou mohutností, tzn. stejná dioptrie v celé ploše čočky určená k zaostření obrazu v jedné konkrétní vzdálenosti. Těmito čočkami je možné korigovat všechny oční vady myopii (krátkozrakost), hypermetropii (dalekozrakost) i astigmatismus (nepravidelné zakřivení rohovky).

Bifokální čočky řeší oční vadu zvanou presbyopie, při níž je potřeba jiné síly dioptrie pro korekci vidění na dálku a jiné pro korekci vidění na blízko. Zajišťují ostré vidění na dálku i na blízko. Toto je velkým přínosem k pohodlí užívání, protože jejich nositel nemusí neustále střídat (nosit, měnit, udržovat a hledat) dvoje brýle. Multifokální čočky řeší problém těch, kteří potřebují různé dioptrie na různé vzdálenosti. Brýle zajišťují pohodlné vidění na dálku, na čtení (tak jako bifokální brýle), jejich obrovskou předností však je i dokonalé ostření obrazu mezi těmito dvěma vzdálenostmi (například počítač, kancelář a tak dále).

Brýlové čočky mohou být doplněny povrchovými úpravami, které zákazníkovi přináší vyšší pohodlí při nošení brýlí, zdokonalují vzhled brýlí, vylepšují a prodlužují životnost brýlových čoček a tedy i brýlí spolu s vlastnostmi vlastnosti brýlových čoček. Jedná se o dnes téměř samozřejmé tvrzení brýlí a o antireflexní neboli protiodrazovou vrstvu, která zvyšuje kvalitu a ostrost vidění a zvyšuje estetický dojem brýlí tím, že zamezuje lesknutí skel, oči jsou tak lépe vidět a působí výraznější.

brylova-skla