Brýlové čočky

Kancelářské čočky

Kancelářské čočky jsou vhodné pro toho, kdo tráví den u monitoru počítače.

Nejčastěji je používají lidé, kteří vidí dobře do dálky, ale projevila se u nich vetchozrakost a lékař jim předepsal dioptrie do blízka, jiné zase na střední vzdálenost. Pořídit si kancelářské čočky může i ten, kdo s viděním do blízka zatím nemá problémy, ale nechce zbytečně namáhat oči. Mírná plusová hodnota očím uleví, práce méně unaví. Existují i kancelářské čočky pro krátkozraké, kterým na blízko postačí nižší dioptrie.

Kancelářské čočky jsou levnější než multifokální čočky.

 

Multifokální čočky

Multifokální (progresivní) čočky ocení především lidé středního a vyššího věku, jejichž diagnózu dalekozrakost doplnila i vetchozrakost. K dioptriím, které potřebují od mládí, jim přibyly další, ale jen do blízka.

Při vetchozrakosti zůstává vidění do dálky stále stejné, silnější brýle jsou potřeba jen do blízka, o něco méně silné do střední vzdálenosti (na práci s počítačem) a ještě slabší do dálky.

Pro dobré vidění do blízka, na střední vzdálenost i do dálky by bylo nutné neustále střídat přinejmenším troje různé brýle. Lepším řešením je použít multifokální brýlové čočky, které umožňují dobře vidět do všech vzdáleností.

Výhody:

  • Zajistí dobré vidění na dálku, střední vzdálenost i do blízka. Není potřeba neustále střídat brýle.
  • Umožňují plynulý přechod mezi různými pohledovými vzdálenostmi, nevytvářejí skok typický pro bifokální čočky.
  • Nemají viditelný předěl mezi jednotlivými zónami, což zlepšuje jejich vzhled.

I multifokální brýlové čočky lze barvit. Na řízení auta si pořiďte brýle s multifokálními čočkami v provedení Drivewear, které se zabarví podle intenzity slunečního světla i za sklem automobilu.

 

Polarizační čočky

Polarizační čočky odcloní rušivé světlo odražené od vodorovných ploch, jako jsou mokrá vozovka, sněhová pokrývka nebo vodní plochy.

Kromě toho, že redukují oslnění, zlepšují prostorové vidění a vnímání barev. Umožňují dříve rozeznat celou řadu detailů, např. vodorovné dopravní značení na silnici, objekty pod vodní hladinou atd.

  • zvyšují kontrast barev
  • eliminují oslňující odlesky
  • zdokonalují ostrost vidění
  • obsahují 100% UV filtr
  • jsou k dispozici v různých materiálech (plast, polykarbonát, trivex), dioptrických hodnotách i provedeních (i multifokální)

Doporučení: Pokud jste řidič, neváhejte a polarizační čočky si pořiďte. Vašim očím se uleví a pobyt za volantem bude mnohem bezpečnější.

 

Sluneční čočky

Plastové čočky se dají dobře barvit. Zvolit lze barvu i intenzitu odstínu. Barva se může nanést rovnoměrně, přecházet z jednoho odstínu do druhého nebo slábnout od horního okraje ke středu.

Doporučení: Na řízení automobilu si neberte brýle s příliš tmavými skly.

Samozabarvovací čočky se přizpůsobují intenzitě UV záření. V místnosti jsou téměř čiré, venku tmavnou rychle a rovnoměrně až na úroveň klasických slunečních brýlí. Jsou vhodné do každého počasí, propouštějí ideální množství světla, chrání oči a zabraňují vzniku vážných chorob.

 

Čočky do dětských brýlí

Pro dětské brýle jsou vhodné plastové, tvrzené čočky s antireflexní úpravou. Při větším počtu dioptrií se osvědčily vysokoindexové čočky.

Důvody, proč je plast pro děti vhodnější než sklo: bezpečnost, nižší váha, lepší ochrana proti UV záření.

Plastová čočka je nerozbitná a lehká. Také má lepší UV filtr než čočka skleněná, takže lépe ochrání oči před nebezpečným zářením.

Pokud má dítě vyšší počet dioptrií, jsou vhodné vysokoindexové čočky.
Důvody: vzhled, váha

Doporučené povrchové úpravy: tvrzení, antireflexní vrstva
Důvody: ochrana před poškrábáním, menší namáhání očí, lepší vzhled

brylove-cocky