DR. OPTIK s.r.o.

K 11. 05. 2023 jsme přispěli celkem 123 635,41 Kč společnosti HAIMA CZ, z.s. na pomoc dětem s hematoonkologickým onemocněním.

Akce

Proč jsou progresivní (multifokální) brýlové čočky tak drahé?

Co jsou Progresivní čočky?

Progresivní čočky se od tradičních brýlových čoček liší tím, že vám umožňují zaostřit na různé vzdálenosti. Většina standardních čoček se předepisuje na jednu vzdálenost (tzv. jednoohniskové čočky), která uživateli umožňuje pouze jasně vidět, kdy je předmět, na který se dívá, v určité vzdálenosti od nich.

Některé další brýlové čočky mají povrchy, které jsou rozděleny na dvě části, každá je zaměřena na jinou vzdálenost (na dálku a blízko). Říká se jim bifokální čočky.

Progresivní brýlové čočky (říkáme jim také multifokální brýlové čočky) jsou elegantním řešením pro člověka, který nosí nějaké brýle do dálky a nechce je na blízko střídat s jinými. Tyto brýlové čočky jsou navrženy tak, aby poskytovaly nositeli ostré vidění na všechny vzdálenosti. Pro okolí jsou na první pohled k nerozeznání od jednoduchých dálkových či čtecích brýlových čoček. Uvnitř však skrývají příjemné překvapení ve formě pozvolné změny dioptrií při přirozeném pohybu oka. Nejedná se však o brýlové čočky, na nichž by bylo na první pohled vidět rozdělení těchto dioptrických částí, jako tomu je například u ne příliš esteticky vypadajících brýlových čoček bifokálních, kde je viditelný předěl. Pokryjí tak plynule dioptrie od dálky až po běžnou čtecí vzdálenost a nechybí v nich ani dioptrie na tzv. střední vzdálenost (např. monitor počítače).

Pro koho jsou Progresivní čočky?

Mnoho lidí může mít prospěch z nošení progresivních čoček, ale tyto čočky jsou zvláště užitečné pro korekci několika specifických problémů se zrakem. Progresivní čočky jsou obecně dobrou investicí pro lidi s:

Presbyopie: stav související s věkem způsobený tím, že čočka uvnitř oka začíná tvrdnout. Presbyopie obvykle postihuje lidi starší 40 let a ztěžuje jim soustředění se na blízké předměty.

Akomodační dysfunkce: někdy mají lidé problémy se zaostřením očí z důvodů, které nesouvisejí s presbyopií. Většina typů akomodační dysfunkce se vyskytuje, když svaly, které pomáhají očím zaostřit, nefungují správně, což způsobuje potíže při přepínání nebo snaze udržet soustředění

Čím jsou Progresivní čočky tak drahé?

Jedním z důvodů, proč jsou progresivní čočky dražší než jiné brýlové čočky, je to, že je těžší je vyrobit. Vytvarování, broušení, leštění koridoru na progresivních čočkách je prostě jemnější a časově náročnější proces než výroba brýlové čočky se stejnou preskripcí (dioptrickými hodnotami) v celém rozsahu – nebo dokonce brýlové čočky s více pevnými preskripcemi.

Progresivní čočky jsou však také dražší než jiné čočky, protože bývají mnohem univerzálnější. Níže prozkoumáme, jak se progresivní čočky doplňují s jinými multifokálními čočkami.

Mnoho lidí také preferuje vzhled progresivních čoček. Bifokální a trifokální skla jsou rozdělena přechody nebo jiným způsobem, které vedou přes čočku (1 viditelný přechod pro bifokální skla; 2 pro trifokální skla). Tyto přechody mohou na fotografiích nemotorně odrážet světlo a zakrývat tvář nositele. Progresivní čočky nemají žádné viditelné přechody, což dává čočkám bezproblémový vzhled.

Uvažujete o multifokálních/progresivních čočkách, ale nejste si jisti, jestli budou pro vás ty pravé? Objednejte se k nám na měření zraku zdarma a náš optometrista s vámi výběr zkonzultuje a doporučí to nejvhodnější.