Keratokonus

Anonymní dotaz 29.5.2018

Dobrý den, 
pane doktore, dočetl jsem se, že hlavním cílem léčby keratokonu je pozastavit a oddálit transplantaci rohovky. Pro léčbu se používají dvě nejmodernější osvědčené metody:

  1. Collagen Cross Linking (CXL.CCL.C3-R)
  2. Intrastromální prstence (keraring)

Zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi těmito metodami?
Děkuji za váš čas.
Ing. Novák Petr Praha

1 odpověď

MUDr. Jaroslav Madunický odpovídá 4.6.2018

Přeji hezký den.
 
Máte naprostou pravdu. K prevenci zhoršování keratokonu se skutečně používají 2 základní metody.

  1. CXL- principem této metody je fotopolymerizace pomocí fotomediátoru riboflavinu (jde o vitamin B2 někdy nazývaný vitamin G) aktivovaného UV-A zářením. To má za následek zvýšení počtu vazeb mezi kolageními vlákny rohovky a tím její zpevnění. Indikací jsou nižší stupně keratokonu (máme stupně 0-1, 1, 1-2, 2, 2-3, 3, 3-4, 4). Jednoznačná hranice k provedení není dána, vždy závisí také na zrakové ostrosti, tloušťce rohovky či maximálním zakřivení rohovky. Zákrok by se neměl provádět u keratokonu, který je již stabilizován a nezhoršuje se.
  2. Implantace ICRS (intrastromálních prstenců)- jde již o invazivnější metodu při které jsou do stromatu rohovky implantovány segmenty z polymethylmetaakrylátu CQ. Je celá řada typů těchto prstenců- Ferrara, Keraring, Intacs aj. Principem účinku je zlepšení rohovkového metabolismu, především její vodní balance.

Obě metody, jsou-li správně indikovány, zastavují progresi keratokonu až v 80%.
 
V úctě as. Madunický J.

#1

Prosíme přihlašte se nebo registrujte se k odeslání odpovědi