Slabozrakost, tupozrakost

Anonymní dotaz 20.3.2018

Dobrý den,
rád bych se zeptal, jaký je rozdíl mezi slabozrakostí a tupozrakostí. Doposud jsem se setkal pouze s tupozrakostí a proto nevím, jak se liší od slabozrakosti. 
Předem Vám moc děkuji za vysvětlení.
Štěpán N., Smečno

1 odpověď

Přeji hezké odpoledne a děkuji za dotaz.
Na otázku ohledně tupozrakosti jsem odpovídal 6.3.18:
Prostorové vidění se vyvíjí do 8-10 roku života. Pokud tomuto faktu brání nějaké oční onemocnění vzniká tupozrakost (amblyopie). Jejím principem je vytvoření tzv. supresního skotomu, kterým se adekvátní část mozku brání zrakovému dyskomfortu. Z postiženého oka “nepustí” zrakový vjem do zrakové kůry:
– tupozrakost strabická- při šilhání vidí dítě dvojitě. Ze šilhajícího oka neprojde vzruch do mozku
– tupozrakost anizometropická- při velkém rozdílu dioptrií mezi oběma očima vznikají na sítnici nestejně veliké obrázky (aniseikonie). Mozek nedokáže spojit tyto dva rozdílné obrázky v jeden   vjem
-tupozrakost ex anopsia- “nepoužívá-li” dítě oko (např. vrozený šedý zákal) a není-li tento odoperován, oko se “nenaučí koukat”
-řada dalších
Z výše uvedeného plyne, že vlastní oko má všechny anatomické struktury, avšak skutečně se “nenaučilo koukat.
 
U slabozrakosti jde o snížení zrakové ostrosti v důsledku nevyvinutí (vrozené vady) nebo orgánové (získané vady) oka. Normální zraková ostrost vyjádřená v decimální soustavě je 1.0. Je-li snížena pod určitou hranici – a ta se dle různých autorů liší – mluvíme o slabozrakosti. Někteří k ní řadí již vidění 0.25, jiní 0.1.
Každopádně vidění 0.05 a méně je řazeno již k relativní slepotě.
 
V úctě
as. MUDr. Jaroslav Madunický 

#1

Prosíme přihlašte se nebo registrujte se k odeslání odpovědi