tupozrakost

Anonymní dotaz 20.2.2018

Dobrý den pane doktore.
Můj dospělý syn (32 let ) je na jedno oko tupozraký. Nosí brýle +4,5dpt +1,00cyl. Slyšela jsem, že když se na tupozrakém oku provede operace odstranění dpt, tak je možné, přeci jen na takto postižené oko lépe vidět. Chtěla bych vědět, zda je to pravda a zda tento zákrok také provádíte.
Děkuji za Vaší odpověď.
Ilona, Louny

1 odpověď

MUDr. Jaroslav Madunický odpovídá 6.3.2018

Vážená paní Ilono,
 
především přijměte omluvu za pozdější odpověď.
Prostorové vidění se vyvíjí do 8-10 roku života. Pokud tomuto faktu brání nějaké oční onemocnění vzniká tupozrakost (amblyopie). Jejím principem je vytvoření tzv. supresního skotomu, kterým se adekvátní část mozku brání zrakovému dyskomfortu. Z postiženého oka “nepustí” zrakový vjem do zrakové kůry:
– tupozrakost strabická- při šilhání vidí dítě dvojitě. Ze šilhajícího oka neprojde vzruch do mozku
– tupozrakost anizometropická- při velkém rozdílu dioptrií mezi oběma očima vznikají na sítnici nestejně veliké obrázky (aniseikonie). Mozek nedokáže spojit tyto dva rozdílné obrázky v jeden   vjem
-tupozrakost ex anopsia- “nepoužívá-li” dítě oko (např. vrozený šedý zákal) a není-li tento odoperován, oko se “nenaučí koukat”
-řada dalších
 
Z Vašich uvedených údajů nevyplývá, zda má výše uvedené dioptrie na jednom či obou očích. Každopádně tupozrakost po 10. roce života již nelze léčit. Laserový zákrok bych určitě nepodstupoval a z důvodu synova věku bych osobně nitrooční výkon (refrakční výměna čočky) zvažoval až po 40. roku.
 
S úctou as. MUDr. Jaroslav Madunický        

#1

Prosíme přihlašte se nebo registrujte se k odeslání odpovědi