DR. OPTIK s.r.o.

K 11. 05. 2023 jsme přispěli celkem 123 635,41 Kč společnosti HAIMA CZ, z.s. na pomoc dětem s hematoonkologickým onemocněním.

Akce

Rozhovor s As. MUDr. Jaroslavem Madunickým v časopisu Téma

Jsme moc pyšní na pana doktora Madunického, kterého můžete znát z Poradny lékaře na našem webu a který byl prvním v Evropě, kdo provedl implantaci rohovkových prstenců do rohovky s asistencí femtolaseru a transplantaci rohovky. V letech 2004-2020 působil jako vedoucí lékař 1. Refrakčního a laserového centra 1. lékařské fakulty UK a Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha, kde se dosud specializuje na laserové operace očí a korekce zraku.

časopis Téma, vydání 6/2021

A proč že jsme pyšní? V letošním červnovém vydání časopisu Téma s ním totiž vyšel velmi zajímavý rozhovor. Vystřídalo se v něm více témat jako jsou např. cukrovka, laserové operace očí, vliv covidu na zrak, rizika nošení kontaktních čoček a další.

Rozhodli jsme se vybrat pro vás pár zajímavých informací. Zdaleka to ale není vše, takže doporučujeme přečíst celý článek v časopisu Téma. Stojí za to!

Cukrovka může výrazně zhoršit zrak

„Je proto velmi důležité, aby si nemocní cukrovkou nechali pravidelně, nejlépe jednou za 6–12 měsíců, vyšetřit oční pozadí. Včasný záchyt sítnicových změn samozřejmě prognózu zlepšuje. Ke zhoršení vidění dochází v případě, že je postižena oblast, která se podílí na centrální zrakové ostrosti.“

Práce na počítači a únava či pálení očí

„Je vhodné také používat zvlhčující kapky bez přísad, které zkvalitní slzný film, a nepřímo tak pomůžou uvolnit ty části oka, jež se na vidění do blízka podílejí.

Při práci se pak stačí každých 15 minut podívat na několik desítek vteřin třeba z okna. Díky tomu si oči “oddechnou”.“

Čočky, nebo brýle?

„Každá z těchto korekčních pomůcek má své výhody, ale i nevýhody. Základem by však měly být brýle. Osobně se domnívám, že v dnešní době a při současných technologiích jde dokonce o módní doplněk.

Kontaktní čočky doporučuji jednodenní. A nosit by se měly pouze při sportu či v situacích, kdy nám brýle překážejí. Rohovka totiž nemá cévy, a proto při nesprávném používání kontaktních čoček trpí nedostatkem kyslíku.“

UV záření a šedý zákal

„K rozvoji šedého zákalu může dojít i tehdy, když oko příliš vystavujeme UV paprskům. Proto je velmi důležité používat kvalitní sluneční brýle nejen v létě, ale i v zimě na horách.“