Včasný záchyt keratokonu startuje ve Stochově…

Včasný záchyt keratokonu startuje ve Stochově…

Ve dnech 12. až 14.září proběhla ve Stochově 1.etapa projektu Programu včasného záchytu a léčby keratokonu, který organizujeme ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou – viz www.projekt-keratokonus.cz.

keratokonus1

Vyšetření probíhá bezkontaktně na speciálním přístroji PENTACAM, kterých je v republice velmi málo a proto je toto vyšetření dosažitelné jen na specializovaných pracovištích. Cena vyšetřovacího zařízení se pohybuje v řádech statisíců korun , proto je tento projekt jedinečnou šancí pro obyvatele malých měst, aby si mohli nechat vyšetřit svůj zrak. Mohou ušetřit spoustu času na cestu na daleké specializované pracoviště, nemusí se objednávat několik měsíců dopředu a celý tento projekt je pro všechny pacienty zdarma.

Občané města se nabídnuté šance opravdu chytili. Již od pátečního rána se nechala řada lidí vyšetřit v naší optice, kde byl přístroj k dispozici a vyšetřovali na něm speciálně připraveni optometristé Martin Kolář a Bc. Simona Marušáková a také as. MUDr. Jaroslav Madunický, vedoucí lékař Oční kliniky 1. LFUK – ÚVN v Praze.,člen lékařského konzilia prezidenta České republiky.

keratokonus2

Cílem vyšetření je zachytit oční onemocnění, zvané keratokonus,které je léčitelné operativním zákrokem, ale v případě zanedbání může dojít až k transplantaci rohovky.

V pátek v podvečer také proběhla přednáška as.MUDr. Jaroslava Madunického o dané problematice v místním kulturním domě. Přes velkou nepřízeň počasí, celý den silně pršelo, přišlo hodně obyvatel Stochova a posluchači si přednášku velmi užili, o čemž svědčí bohatá diskuse na závěr.

keratokonus3

Přednáška sama byla bezprostředně kontaktní a pro některé velmi osobní, neboť se hledaly odpovědi na konkrétní problémy posluchačů.

O víkendu pak pokračoval sled vyšetřování zájemců a bylo milým překvapením , že cestu si našlo téměř sto obyvatel Stochova. Je vidět, že i v malém městě si lidé uvědomují význam péče o své zdraví a to bez rozdílu věku. Ocenili jsme i přístup mládeže , která spolu se svým pedagogem místní školy si neváhala nechat zkontrolovat svůj zrak.

keratokonus4

A že taková vyšetření mají svůj význam nás přesvědčil as. MUDr.Madunický v sobotu, kdy se u jednoho pacienta právě problém keratokonu objevil. Možná jsme mu právě včasným vyšetřením zachránili zrak a nebo minimálně ušetřili spoustu pozdějších problémů.

Další kolo vyšetření a velmi poutavá přednáška proběhne již od 25.září a následný víkend v Novém Strašecí . Budeme rádi, když i obyvatelé Nového Strašecí využijí jedinečnou možnost se seznámit s problematikou očních chorob a nechají se vyšetřit na zařízení, které je jinak jen velmi těžko dosažitelné.

keratokonus5
Seznam dalších článků