Ječné zrno (Hordoleum) – Co to je, příznaky, léčba

Co je to ječné zrno (hordeolum)?

Ječné zrno, známé též jako hordeolum, je oční onemocnění, které může postihnout každého. Zjistěte, co toto onemocnění přesně znamená, příčiny jeho vzniku, jak ho rozpoznáme, jak ho léčit, lékařské metody i babské rady.

 

Jak vypadá ječné zrno?

Jako boule na víčku. Obvykle začíná malou nažloutlou skvrnou obklopenou začervenalou a oteklou kůží. Postupně ječná zrna bývají červená, bolestivá a mohou obsahovat žlutý hnis. Ječné zrno se může tvořit na horním i dolním víčku a na jeho vnitřní, ale i vnější straně.

Je možné mít více než jedno ječné zrno na oku, ale to se naštěstí nestává často.

 

Příčiny vzniku ječného zrna

Ječné zrno, je akutní hnisavý zánět okraje víčka. Vzniká infekcí mazových žláz v očním víčku nebo infekcí folikulu, ze kterého rostou řasy. 

 

Příznaky ječného zrna: Trpíte ječným zrnem?

 Červené a bolavé víčko: Prvním a nejčastějším příznakem ječného zrna je zarudnutí a bolest očního víčka.

 Svědění a škrábání: Můžete pociťovat svědění nebo škrábání v očích, často s pocitem, jako byste měli písek v oku.

 Bulka nebo otok: Boule na víčku je dalším nápadným příznakem. Tato bulka obvykle obsahuje žlutý hnis.

 Citlivost na světlo: Mnoho pacientů s ječným zrnem pozoruje zvýšenou citlivost na světlo.

 

I když ječné zrno může způsobit slzení a zarudnutí očí, zpravidla nemá vliv na samotné vidění. Pokud celé víčko zčervená a oteče, může to také naznačovat zánět víčka (blefaritidu) místo vzniku ječného zrna. V případě, že pozorujete podobné příznaky a nejste si jisti, zastavte se u nás a nechte si odborně vyšetřit oči v nejbližší oční optice Doctor Optic.

 

Je ječné zrno infekční? Jak se chovat?

 Ano, je. Ječné zrno je infekční, proto byste měli dodržovat určitá opatření:

 

– Pokud máte podezření na ječné zrno, dbejte na zvýšenou hygienu.

Nedotýkejte se očí špinavýma rukama.

– Pokud nosíte kontaktní čočky, vyjměte je a nepoužívejte, dokud všechny příznaky neodezní. Poté použijte nový pár kontaktních čoček.

Nepoužívejte prošlou kosmetiku.

Pravidelně se odličujte.

Ručníky a utěrky na obličej vyperte na vysokou teplotu.

– Používejte jen svůj ručník.

 

Jak se diagnostikuje ječné zrno?

Diagnostika ječného zrna je obvykle rychlá a jednoduchá. Nejlepší je kontaktovat očního lékaře, který provede důkladné vyšetření očí a navrhne léčebný plán.

V očních optikách Doctor Optic však také děláme odborné vyšetření očí. Umíme tak včas zachytit toto oční onemocnění a odborně vám poradit, jak dál postupovat.

 

Jak léčit ječné zrno?

Co na ječné zrno? Co pomáhá na ječné zrno?

Teplé obklady: Použití teplých obkladů může pomoci zánět ohraničit a urychlit prasknutí ječného zrna.

Antibiotické masti nebo kapky: Oční lékař může předepsat antibiotickou léčbu, pokud ječné zrno přetrvává nebo se stává chronickým.

Nikdy nezkoušejte ječné zrno propíchnout nebo odstranit sami!

– Aloe vera gel: Někteří lidé nacházejí úlevu pomocí aloe vera gelu.

 

Prevence: Jak předcházet onemocnění ječným zrnem?

 Důkladná hygiena: Udržujte oči a obličej čisté. Před nasazením nebo vyjmutím kontaktních čoček si vždy důkladně umyjte ruce.

 Neotírejte si oči špinavýma rukama.

 

Kdo často trpí ječným zrnem?

Ječné zrno může postihnout kohokoliv, ale někteří jedinci jsou náchylnější. Děti jsou obvykle častými pacienty s ječným zrnem. Lidé trpící diabetem, častým zánětem víček (blefaritidou) nebo kožními problémy, jako je rosacea, mohou mít zvýšené riziko vzniku ječného zrna.

 

 

Shrnutí

Ječné zrno může postihnout kohokoliv, ale prevence a rychlá reakce jsou klíčové. Pokud máte podezření na ječné zrno nebo máte potíže se zrakem, navštivte nás v Doctor Optic. S celostní péčí o vaše oči a zrak vám rádi pomůžeme.

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Dosažitelnost v místě pobytu

Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Oční optiky Doctor Optic to je ...