Šedý zákal (Katarakta): Vše co je vhodné vědět o této nemoci očí

Zdroj: Instagram

Šedý zákal, i když nemusí být na první pohled zřejmý, je oční onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Co tedy vlastně šedý zákal je, co ho způsobuje a co byste měli vědět o jeho diagnostice a léčbě?

 

Co je to šedý zákal?

Šedý zákal, známý také jako katarakta, je oční onemocnění, které postihuje čočku oka. Věkem se čočka stává zakalenou, což zhoršuje schopnost oka přenášet světlo a výrazně ovlivňuje zrakovou ostrost.

Zhoršení zraku může mít za následek potíže při každodenních činnostech, jako je čtení, řízení vozidla a rozpoznávání obličejů.

Typy šedého zákalu:

Věkem podmíněný šedý zákal: Postupuje s věkem a je nejčastějším typem šedého zákalu. Může se zakalovat buď pouzdro čočky, její jádro, nebo obojí.

Vrozený šedý zákal: Vzniká v důsledku nesprávného vývoje dítěte v děloze.

Šedý zákal při celkových onemocněních: Tento typ zákalu vzniká ve spojitosti např. s diabetem nebo tetanem.

Toxický šedý zákal: Způsobený otravou jedovatými látkami nebo léky.

Traumatický šedý zákal: Vzniká v důsledku zranění oka.

 

Příčiny vzniku šedého zákalu

Hlavní příčinou šedého zákalu je stárnutí. S věkem se bílkoviny v čočce štěpí a mění barvu na žlutou, což vede k zakalení čočky.

Další faktory, jako jsou zranění oka, nadměrná expozice UV záření, kouření, diabetes a vysoký krevní tlak, mohou rovněž přispívat k rozvoji této nemoci oka.

 

Příznaky šedého zákalu: Trpíte šedým zákalem?

Příznaky šedého zákalu mohou být následující:

Rozmazané nebo zakalené vidění.

Zhoršené vidění v noci

Citlivost na světlo. Silné světlo může být nepříjemné.

Potřeba jasnějšího osvětlení při čtení. Čtení může být obtížné i při dobrém osvětlení.

Dvojité vidění. Obraz se zdvojuje.

Pokud začnete pozorovat některý z těchto příznaků, je možné, že máte šedý zákal. Navštivte nás v nejbližší oční optice Doctor Optic a my vás zdarma odborně vyšetříme.

 

Jak se diagnostikuje šedý zákal?

Diagnostika šedého zákalu je prováděna oftalmologem nebo optometristou. Tato diagnóza zahrnuje odborné vyšetření očí a testy vidění. Diagnostika je rychlá a bezbolestná.

 

Jak léčit šedý zákal? Co na šedý zákal?

Pokud je šedý zákal pouze v počátečním stádiu, optometrista nebo oční lékař předepíše správné brýle a pravidelně sleduje vývoj zakalení.

V pozdějších stádiích, kdy je oční čočka zakalená natolik, že brýle zrak nezlepší, je vhodné přistoupit k chirurgickému zákroku.

Jedná se o nahrazení zakaleného jádra čočky umělým implantátem. Výsledky této operace jsou obvykle vynikající, a většina pacientů si po operaci všimne značného zlepšení zraku. Po operaci může být vhodné zajistit si nové brýle, zvláště na čtení.

V Doctor Optic nabízíme celostní péči o zrak a zdravé oči, která zahrnuje nejen odborné vyšetření očí, přesné měření zraku, ale také široký výběr z více než 1000 brýlí na prodejně a odborné stylistické poradenství.

 

Prevence: Jak předcházet onemocnění šedým zákalem?

Zatímco neexistuje žádný zaručený způsob, jak předejít vzniku šedého zákalu, zdravý životní styl, včetně omezení expozice UV záření a STOP kouření, snižuje rizika vzniku tohoto onemocnění.

Pravidelné vyšetření zraku také pomáhá při včasném odhalení vzniku tohoto onemocnění a výrazně snižuje jeho dopad.

 

Kdo často trpí šedým zákalem?

Šedý zákal je častější u starších lidí, ale může postihnout kohokoliv, bez ohledu na věk. Některé faktory, jako jsou genetické predispozice nebo chronická onemocnění, mohou zvyšovat riziko vzniku šedého zákalu.

 

Shrnutí

Šedý zákal může postihnout každého, ale s včasnou diagnostikou a léčbou mohou být jeho dopady minimalizovány. Pravidelné vyšetření zraku jsou klíčové pro udržení zdravého zraku.

Pokud si všímáte některých příznaků šedého zákalu, neváhejte a obraťte se na nás v Doctor Optic pro profesionální vyšetření a péči o vaše oči.

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...