Dobrý den,
ráda bych se zeptala na otázku ohledně poruchy barvocitu. Čím je barvoslepost převážně způsobena a zda-li se může její stav v průběhu života zhoršovat.
Moc Vám děkuji za odpověď.
S pozdravem a přáním hezkého dne,
Ivana B., Kyšice


 

 

Odpověď

as. MUDr. Jaroslav Madunický, 12. 1. 2021, 19:47

Hezké dopoledne.

U člověka se na barevném vidění podílejí fotoreceptory sítnice zvané čípky. Tyto, mimo jiné, zajišťují dobré vidění za světla- na rozdíl od tyčinek, které umožňují vidění za šera či tmy. Existují 3 druhy čípků zajišťující rozeznávání červené, zelené a modré barvy = trichromatické vidění.
Porucha barvocitu, nazývaná též daltonismem, je ve většině případů dědičná, získaná se může vyskytovat u postižení sítnice. Základní dělení poruch barvocitu:

protanopie (protanomalie): úplná (částečná) absence vnímání červené barvy
deuteranopie (deuteranomalie): úplná (částečná) porucha vnímání zelené barvy
tritanopie (tritanomalie): postižený nevnímá (je porucha) modrou barvu
Pokud je příčinou dědičnost, nemělo by docházet ke zhoršování stavu.

V úctě as. MUDr. Jaroslav Madunický

Další články na téma: Barvoslepost

Zde můžete napsat dotaz panu doktorovi. Odpovíme vám na uvedený email.

5 + 10 =

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...