Léčba Stargardtovy choroby kmenovými buňkami

autor: | Poradna lékaře

Dobrý den, prosím Vás, dceři je 10 let. Nedávno nám byla sdělena dg.Stargardtova choroba. Mame o této chorobě informace z netu, ale nikde se nezmiňují jak to vypadá s léčbou kmenovými buňkami. Nevite zda nějaká léčba neběží za hranicemi? Díky Zdeněk


 

 

Odpověď

7. 11. 2021

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Stargardtova choroba se s řadou dalších genetických podmíněných nemocí sítnice a cévnatky řadí k tzv. abiotrofiím. Specifická léčba zatím není známá. Experimentálně se zkouší genová terapie, blokáda vzniku toxických reziduí metabolismu vitaminu A či léčka kmenovými buňkami. Ta začala v roce 2003 , zatím však bez výraznějšího efektu.
Doporučuje se snížit expozici sítnice UV záření nošením vhodných slunečních brýlí. Dále se doporučuje vyvarovat se doplňků stravy s vitaminem A či β-karotenem, které mohou vést ke zhoršení stavu.

Držím Vám i Vaší dcerce palce. Určitě se dočkáte.
V úctě as. MUDr. Jaroslav Madunický

Další články na téma: Stargardtova choroba

Zde můžete napsat dotaz panu doktorovi. Odpovíme vám na uvedený email.

14 + 4 =

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...