Může mít zánět rohovky spojitost se zhoršením dioptrií?

autor: | Poradna lékaře

Dobrý den, pane doktore,

chtěla jsem se optat, asi před 3 lety jsem prodělala zánět rohovek u obou očí, brýle jsem nenosila. Po roce jsem dostala brýle do dálky s plusovými hodnotami, astigmatismem a na jednom oku 1 prisma. Dioptrie 0.5 Během 1,45 mám vyměněné po třetí dioptrie u optika plus brýle na čtení. Nyní mám kolem 2 dioptrií a na jednom oku 2 prisma. Nyní jsem byla u lékaře, že mi oko lemují šedé čáry a pan doktor mi řekl, že mám degeneraci rohovek u obou očí, ale že se s tím nedá nic dělat a že to zrak nezhoršuje. Ale četla jsem něco jiného. Má to spojitost se zhoršováním dioptrii? Moc děkuji za odpověď. Iva 38let.


Odpověď

25. 4. 2022

Vážená paní,

přeji hezký den a děkuji za Váš dotaz. Nejdříve to nejpodstatnější. Brýle na čtení potřebuje člověk až po 40. roce života, vyjma stavů jako je například porucha akomodace lidské čočky (postižení nervů podílejících se právě na akomodaci = změna optické mohutnosti čočky). To velmi pravděpodobně nebude Váš případ. Potřebujete tedy správnou (plnou) korekci do dálky, s kterou budete i číst. “Zhoršování” dioptrií je spíše způsobeno předepsáním neplné korekce. Nelze však ani vyloučit zhoršující se nález na rohovce (zánět před 3 lety, diagnostika degenerace na obou rohovkách), kdy dochází k nefyziologickému lomu světelných paprsků.
Každopádně Vaše obtíže a nález vyžadují pravidelné oční kontroly.

V úctě as. MUDr. Jaroslav Madunický

Další články na téma: Dioptrie | Rohovka | Zánět

Zde můžete napsat dotaz panu doktorovi. Odpovíme vám na uvedený email.

6 + 9 =

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...