Slabozrakost vs. tupozrakost

autor: | Poradna lékaře

Dobrý den,
rád bych se zeptal, jaký je rozdíl mezi slabozrakostí a tupozrakostí. Doposud jsem se setkal pouze s tupozrakostí a proto nevím, jak se liší od slabozrakosti.
Předem Vám moc děkuji za vysvětlení.
Štěpán N., Smečno


Odpověď

as. MUDr. Jaroslav Madunický, 22. 1. 2021, 16:12

Přeji hezké odpoledne a děkuji za dotaz.

Prostorové vidění se vyvíjí do 8-10 roku života. Pokud tomuto faktu brání nějaké oční onemocnění vzniká tupozrakost (amblyopie). Jejím principem je vytvoření tzv. supresního skotomu, kterým se adekvátní část mozku brání zrakovému dyskomfortu. Z postiženého oka “nepustí” zrakový vjem do zrakové kůry:
– tupozrakost strabická- při šilhání vidí dítě dvojitě. Ze šilhajícího oka neprojde vzruch do mozku
– tupozrakost anizometropická- při velkém rozdílu dioptrií mezi oběma očima vznikají na sítnici nestejně veliké obrázky (aniseikonie). Mozek nedokáže spojit tyto dva rozdílné obrázky v jeden vjem
-tupozrakost ex anopsia- “nepoužívá-li” dítě oko (např. vrozený šedý zákal) a není-li tento odoperován, oko se “nenaučí koukat”
-řada dalších
Z výše uvedeného plyne, že vlastní oko má všechny anatomické struktury, avšak skutečně se “nenaučilo koukat.

U slabozrakosti jde o snížení zrakové ostrosti v důsledku nevyvinutí (vrozené vady) nebo orgánové (získané vady) oka. Normální zraková ostrost vyjádřená v decimální soustavě je 1.0. Je-li snížena pod určitou hranici – a ta se dle různých autorů liší – mluvíme o slabozrakosti. Někteří k ní řadí již vidění 0.25, jiní 0.1.
Každopádně vidění 0.05 a méně je řazeno již k relativní slepotě.

V úctě
as. MUDr. Jaroslav Madunický

Další články na téma: Slabozrakost | Tupozrakost

Zde můžete napsat dotaz panu doktorovi. Odpovíme vám na uvedený email.

5 + 12 =

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...