Vidím malé cestující puntíky a někdy nazelenale.

autor: | Poradna lékaře

Dotaz

Dobrý den,
asi před 14 dny jsem byla na pravidelné kontrole na očním, vše v pořádku, jen paní doktorka jen tak mimochodem prohodila něco o nějakém stínu ale další kontrola má být za 1-2 roky.

Já si ale před týdnem všimla, že když koukám např.na něco světlého (ale někdy to není podmínka), najednou vidím malé cestující puntíky. Mrknu, zas ho vidím a on sjíždí dolů, mrknu a zase… Snažím se to nevnímat ale někdy se mi to nedaří a dost mě to obtěžuje a stresuje.

Asi dva roky zpět jsem toto zaznamenala pouze v zimě, venku, když byl sníh. A druhá věc, která mě strašně vylekala je ta, že když při čtení knihy večer v posteli usnu, jak se probudím, abych knihu zavřela a šla spát, vidím stránky knihy světle zelené. Mrkání nepomáhá.

Celá vyděšená vždy knihu zavřu a jdu spát. Jindy se mi toto “zelené vidění” zatím nestalo. Oboje trvá asi týden. Ještě dodám, že je mi lehce přes 30, nosím od 3 let brýle (cca 4 a 5 dioptrií a cylindry).
Předem děkuji a přeji hezký den.

A.T.

 

Odpověď

31. 3. 2024

Dobrý večer,

děkuji za Váš dotaz. Příznaky, které popisujete jsou typické pro zákalky ve sklivci registrovatelné především při pohledu na jednobarevnou plochu. Označují se jako “příznak létajících mušek”. Vznikají na základě stárnutí sklivce.

Zpozornět byste měla pokud by se stav výrazně zhoršil. Navíc uvádíte celkem dost dioptrií. Pokud se jedná o krátkozrakost bylo by vhodné vyšetřovat vždy při mydriaze (rozkapané a širší zorničky).

V úctě as. MUDr. Jaroslav Madunický

Další články na téma:

Zde můžete napsat dotaz panu doktorovi. Odpovíme vám na uvedený email.

10 + 6 =

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...