Změny na sítnici

autor: | Poradna lékaře

Vážení,

obracím se na Vás s dotazem ohl. mých změn na sítnici. Je mi 37let,od dětství nosím bryle na dálku(střední myopie),s brýlemi vidim jak ostříž. Chodim na pravidelné kontroly a při poslední kontrole před pár měsíci sem byla u nové paní doktorky,a ta mi náhodně objevila změny na sitnici. Vyděsilo mě to, jelikož nemám se zrakem žádné potíže a navíc v mém věku. Navštívila jsem poté specialistu, kde mi byly provedeny další vysetreni, včetně perimetru. Byl mi zjištěn nalez na OCT makul. Kolem fovei diskrétní nález atrofie pigmentu a dystrofie, zejména v dolni části. Už to mohu prý mít dlouho. Byly mi doporučeny vitaminy, ochrana před sluncem a sledování v ramci kontrol. Amsler mřížku vidím dobře, perimetr dopadl výborně bez jakýhokoliv vypadku. Na Stargardt ani Retinis to nevypadá, ani se snad nevyvine. Bylo mi i sděleno, že je šance že se to ani nemusí rozšiřovat a ovlivnit mi to zrak v budoucnu, ktery je jak jsem již psala zcela v pořádku. To mě trochu uklidnilo, ale přeci jen strach ve mě ještě nějaký je. O lehcich formách dystrofie se nikde nepíše, a přitom může být x lidi, kteří změny mají a neví o nich.
Ráda bych se zeptala na Váš názor.

Moc děkuji. Tereza.


Odpověď

as. MUDr. Jaroslav Madunický, 1. 6. 2020, 17:23

Vážená paní. I středně těžká krátkozrakost může ve Vašem věku vyvolat tzv. myopické změny v centrální krajině, která je zodpovědná za centrální zrakovou ostrost (vidění). Z tohoto důvodu jsou prakticky nutné pravidelné oční kontroly včetně OCT vyšetření.
Stargardtova choroba či Retinitis pigmentosa (a i další choroby sítnice a cévnatky) patří k tzv. abiotrofiím. Jde o geneticky podmíněná postižení, které by se projevila již při vyšetření např. zorného pole (perimetr) = poruchou periferní zrakové ostrosti, nebo na OCT vyšetření.
Musím kvitovat postup Vaší paní doktorky. Dodržujte její doporučení.
V úctě as. MUDr. Jaroslav Madunický

Další články na téma: Sítnice

Zde můžete napsat dotaz panu doktorovi. Odpovíme vám na uvedený email.

7 + 4 =

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...