Anizometropie – Co to je?

Zdroj: Instagram

Co je to anizometropie?

Anizometropie je oftalmologický termín, který popisuje rozdíl mezi dioptriemi obou očí.

Paprsky přicházející do oka se lámou přes jednotlivá optická prostředí (rohovka a čočka) a dopadají na sítnici. Pokud je každé oko jinak dlouhé, nebo je lomivost každého oka jinak velká, dochází k rozdílnému zobrazení pravého a levého oka.

V praxi to znamená, že jedno oko vidí ostřeji než to druhé, což způsobuje nerovnováhu ve vidění. Anizometropie se může pojit se všemi refrakčními vadami, jako jsou myopie (krátkozrakost), hypermetropie (dalekozrakost) a astigmatismus.

 

Anizometropie může být buď vrozená, což znamená, že se vyskytuje od narození, nebo získaná, což znamená, že se vyvine později v důsledku změn v očním stavu.

 

Tento stav může mít různé příčiny, včetně genetických faktorů, poranění oka, nevyváženého růstu očí, onemocnění nebo jiných problémů spojených s očním zdravím.

 

Léčba anizometropie

Léčbu, přesněji korekci anizometropie je potřeba zahájit včas. U dětí může nekorigovaná anizometropie způsobit tupozrakost, což je trvalé potlačení vjemů z horšího oka.

Anizometropii korigujeme v závislosti na věku a dioptrickém rozdílu mezi očima, abychom předešli anizeikonii, neboli nestejné velikosti obrazů na sítnici.

Ke korekci jsou běžně využívány dioptrické brýle, kontaktní čočky nebo v některých případech chirurgický zákrok.

Většina dospělých snese v brýlích rozdíl cca 2 dioptrie. Pokud jsou ovšem správně korigováni již v dětství, kdy je mozek pružnější, mohou být spokojeni dokonce s větším dioptrickým rozdílem.

Pokud korekce v brýlích hodně zkresluje a cítíme se nekomfortně, je vhodné vyzkoušet kontaktní čočky. Ty jsou na rozdíl od brýlí usazeny přímo na oku, což je v případě řešení anizometropie velkou výhodou.

Důležité je, aby pacient s anizometropií byl pravidelně sledován optometristou nebo oftalmologem, který může určit nejlepší léčebný plán a zajistit, aby pacient měl co nejlepší možnost zachovat zdravé a vyvážené vidění.

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...