Astigmatismus – Co to je a jak na to?

Zdroj: Instagram

Co je to astigmatismus?

Astigmatismus je oční vada, která podobně jako myopie nebo hypermetropie způsobuje neostré vidění do dálky, do blízka nebo obojí.

 

Jak vzniká?

Astigmatismus je způsoben nepravidelným zakřivení rohovky nebo čočky. Paprsky procházející do oka jsou zalomeny do dvou různých rovin, do dvou různých ohnisek. Podle polohy těchto bodů můžeme astigmatismus rozdělovat:

 

Astigmatismus s krátkozrakostí (myopický): V tomto případě světlo dopadá před sítnici, což způsobuje neostré vidění. Obě ohniska jsou tedy umístěna před sítnicí, nebo je jedno na sítnici a druhé před ní.

 

Astigmatismus s dalekozrakostí (hypermetropický): Zde jsou body, kam paprsky světla míří, umístěny za sítnicí, což vede k rozmazanému nebo nejasnému vidění. Obě ohniska jsou tedy umístěna za sítnicí, nebo je jedno na sítnici a druhé za ní.

 

Smíšený astigmatismus: V tomto případě paprsky světla dopadají jak za sítnici, tak před ni.

 

Dále astigmatismus rozdělujeme na pravidelný, který lze běžně korigovat brýlemi, a nepravidelný, kde je korekce velmi obtížná, často možná jen speciálními tvrdými kontaktními čočkami.

 

Příčiny vzniku

Astigmatismus vzniká především kvůli nepravidelnému tvaru rohovky nebo čočky. Obvykle je rohovka kulatá, ale u astigmatismu je zakřivená nepravidelně (např. jako elipsa). To způsobí, že světlo se nezaostří v jednom bodě, ale ve dvou různých rovinách. Astigmatismus může být také způsoben úrazem a následnou jizvou na rohovce.

 

Příznaky: Trpíte astigmatismem?

Astigmatismus můžete poznat podle následujících příznaků:

 

Unavené a bolavé oči: Po delším čtení, práci s mobilem, tabletem nebo počítačem se mohou oči unavit.

Rozmazané a neostré vidění: Předměty se mohou jevit rozmazané.

Dvojité vidění: Mohou se objevovat dvě kopie stejného objektu.

Bolesti hlavy: Astigmatismus může způsobit časté bolesti hlavy.

Časté mžourání: Při pokusu zaostřit přivíráte oči.

Pocit oslnění:  Intenzivní světlo vás může více oslňovat.

Zaměňování písmen a čísel: Písmena a čísla mohou být zaměněna, pokud mají podobné tvary. Například písmeno C můžete vidět jako O.

Motání hlavy: Astigmatismus může způsobit nepříjemné pocity způsobené rozostřením.

 

Astigmatismus se může projevovat různými způsoby v různých světelných podmínkách, například v  šeru nebo naopak při přímém slunečním světle.

 

Kdy se začíná typicky objevovat?

Astigmatismus se často začíná projevovat v raném věku, často během dětství nebo adolescence. Je důležité podchytit tuto vadu co nejdříve, zejména u dětí, protože může negativně ovlivnit vývoj jejich zrakového systému.

 

Nenosit brýle a oko raději “cvičit”?

Existuje rozšířený mýtus, že nosit dioptrické brýle oslabuje oči, a že je lepší nechat oči “cvičit”. Tento mýtus však není podložen žádnými vědeckými důkazy. Astigmatismus a jiné refrakční vady oka nejsou způsobeny nedostatečným cvičením očí, ale nepravidelným tvarem oka. Dioptrické brýle jsou často nezbytné pro korigování těchto vad a zajistí, že vidíte jasně a komfortně.

 

Jak se diagnostikuje astigmatismus?

Diagnostika astigmatismu je relativně jednoduchá a rychlá. Oční lékař nebo optometrista použije speciální přístroje k měření vašeho zraku a rohovky oka. Diagnostikovat astigmatismus může odborník, a pokud máte podezření na tuto vadu, měli byste se co nejdříve obrátit na očního specialistu.

 

Jak se léčí nebo napravuje?

Korigovat astigmatismus lze několika způsoby:

 

Dioptrické brýle: Dioptrické brýle jsou běžným způsobem korigování astigmatismu. Skvěle pomohou vrátit zraku ostrost.

 

Kontaktní čočky: Kontaktní čočky jsou také vhodným řešením, zejména pro ty, kteří nechtějí nosit brýle.

 

Chirurgické zákroky: Pro ty, kteří chtějí trvalejší řešení, existují různé chirurgické možnosti, jako je laserová korekce.

 

Prevence: Jak předcházet či zpomalovat progres astigmatismu?

Změnit tvar oka jako prevenci astigmatismu nelze, protože se obvykle jedná o geneticky podmíněnou vadu. Nicméně, důležité je pravidelně kontrolovat zrak u očního specialisty a včas korigovat vznikající problémy brýlemi nebo čočkami.

 

Shrnutí

Astigmatismus je běžná oční vada, která může ovlivnit kvalitu vašeho vidění. Pokud máte podezření, že trpíte astigmatismem, neváhejte a nechte si změřit zrak a vyšetřit oči u nás v Doctor Optic.

Naši odborníci vám nabídnou kvalitní péči, moderní vyšetřovací přístroje a celostní péči o zdraví vašeho zraku.

Není třeba čekat a trpět, když existují jednoduché a účinné způsoby, jak zlepšit váš zrak a kvalitu života.

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...