Strabismus – Šilhání: Jak řešit tuto oční vadu

Zdroj: Instagram

Co je to Strabismus?

Strabismus – heterotropie, častěji známý jako šilhání, je asymetrické postavení očí, které je způsobeno vadnou koordinaci očních svalů.

Při šilhání se osy obou očí neprotínají v pozorovaném bodě, ale jedno oko se odchyluje jiným směrem. Existuje několik podkategorií šilhání v závislosti na tom, kam se oko odchyluje. Jedná se o:

  • esotropii (kdy jedno oko směřuje dovnitř),
  • exotropii (kdy jedno oko směřuje ven),
  • hypertropii (jedno oko směřuje nahoru)
  • a hypotropii (jedno oko směřuje dolů).

Pokud se oči v šilhání střídají, jedná se o strabismus alternující. O jednostranném strabismu zase mluvíme, pokud se stále odchyluje pouze jedno oko.

 Tato oční vada může být dočasná nebo trvalá.

 

Příčiny strabismu

Strabismus vzniká, když oční svaly, které kontrolují pohyb očí, nefungují správně. Tento nefungující tým svalů způsobí, že oči se nepohybují synchronizovaně a nekoukají na stejný bod.

Jedním z důležitých faktorů je také koordinace a podpora mozku, který řídí pohyb očí. Když svaly nefungují jako tým, oči nemohou správně zaostřit, což vede k šilhání.

U dětí je to častější, protože mozek v raném věku ještě nemá plně rozvinuté schopnosti správně ovládat oči. Šilhání může vzniknout také v dospělosti např. po úrazu, nebo jako projev jiných onemocnění.

 

Příznaky: Trpíte strabismem?

Charakteristické projevy šilhání:

 –Nesprávné směřování očí: Jedno oko může směřovat jinam než druhé, na češ vás pravděpodobně upozorní vaše okolí.

 – Dvojité vidění: Vidíte jeden předmět jako dvě různé kopie, protože každé oko se dívá na jiné místo.

 – Unavenost očí: Po čtení, práci s mobilem nebo dlouhém sledování obrazovky se oči rychle unaví.

Obtížnosti při čtení: Můžete mít problémy s postupem při čtení, protože oči se nesynchronizují správně.

Porucha prostorového vidění: Máte problém s odhadem vzdáleností.

 – Obtížnosti v různých světelných podmínkách: Strabismus se může projevit více ve špatném osvětlení nebo v jasném slunečním světle.

 

Kdy se strabismus začíná typicky objevovat?

Strabismus může začít projevovat u dětí, často v raném věku. Důležité je tuto vadu odhalit co nejdříve, aby nedošlo k rozvoji tupozrakosti.

U některých jedinců se však může objevit i v pozdějším věku např. po úraze oka nebo jako projev neurologického onemocnění. Pokud se u vás šilhání objeví náhle, je potřeba včas vyhledat odbornou pomoc.

 

Nenosit brýle a oko raději “cvičit”?

 Při léčbě strabismu je nutné nosit správnou brýlovou korekci, aby nedocházelo k většímu odchylování oka. Speciální pleoptické a ortoptické cvičení pod odborným dohledem je nezbytnou součástí léčby šilhání v dětském věku..

 

Jak se diagnostikuje strabismus?

Diagnostika strabismu zahrnuje komplexní vyšetření očí. Oční lékař nebo optometrista použije různé metody k vyhodnocení koordinace očí a identifikaci strabismu. Diagnostikovat tuto vadu by měl odborník, a proto je důležité obrátit se na něj, pokud máte podezření na strabismus.

 

Jak se léčí, nebo napravuje strabismus?

Korigovat strabismus lze několika způsoby:

Dioptrické brýle: Brýle mohou být účinným řešením, pokud strabismus souvisí s refrakčními vadami.

 – Oční terapie: Oční terapie, včetně cvičení očí, může pomoci posílit oční svaly a zlepšit koordinaci.

 – Chirurgie: V některých případech může být chirurgický zákrok nezbytný k nápravě strabismu. 

Každý případ je jedinečný, a proto je nezbytná konzultace s očním specialistou, který navrhne nejlepší možnost léčby.

 

Prevence: Jak předcházet či zpomalovat progres strabismu?

Prevence strabismu spočívá především v pravidelných kontrolách očí u dětí a včasném zachycení této vady.

 

Shrnutí

Strabismus neboli šilhání, je oční vada, která ovlivňuje koordinaci očních svalů. Je důležité identifikovat ji co nejdříve a konzultovat s očním specialistou.

Korigovat strabismus lze pomocí brýlí, oční terapie nebo chirurgie. Prevence spočívá v pravidelných kontrolách očí u dětí a zachycení včas.

Oční optiky Doctor Optic nabízejí kvalitní péči a moderní vyšetřovací metody, které vám pomohou udržet zdravý zrak.

Proč využívat služeb Doctor Optic?

Zastavte se o svých potížích se zrakem nezávazně, ale odborně poradit, nebo si nechte přeměřit zrak, či profesionálně vyšetřit oči.

Sloužíme vám téměř 30 poctivých let celkem na 70 očních optikách v malých a středních městech po celé ČR.

 

Nejlepší dosažitelnost

Jsme zarohem. Nemusíte nikam běhat, jezdit ani čekat 3 měsíce až bude volno u nejbližšího očního lékaře, když je to akutní právě těď. Stačí se snadno online nebo telefonicky objednat na měření zraku nebo vyšetřerní očí  u nás a máte garantovanou odbornost tohoto očního vyšetření.

Naši optometristé jsou pravidelně a osobně školení panem doktorem as. MUDr. Jaroslavem Madunickým, oftalmologem českého prezidenta.

 

Odborné poradenství

Ověřte si svůj zdravotní stav, jak moc je to vážné a co s tím. Ne se vším je nutné hned běžet k lékaři. Naši optometristé jsou školení a certifikovaní k odbornému vyšetření a doporučení. Garant kvality služeb Doctor Optic je as. MUDr. Jaroslav Madunický, oftalmolog českého prezidenta.

 

Moderní vyšetřovací přístroje

Vyšetření očí a měření refrakčních vad děláme na moderních a certifikovaných zdravotnických přístrojích vyvíjených v Německu.

 

Celostní péče o zrak

Komplexní měření zraku, vyšetření očí a odborné stylistické poradenství je součástí celostního přístupu v péči o zrak v očních optikách Doctor Optic.

 

Prevence

Včasný záchyt onemocnění očí předchází následným zbytečným komplikacím. Naši oční specialisté jsou školení a certifikovaní k odbornému posouzení očních nemocí a odborně vám poradí jak dál postupovat.

Doctor Optic to je ...